Cinsel İsteksizlik ve Ozonterapi

İktidarsızlık, Ozon tedavisi“Erken boşalıyorum”
 
“Sertleşme sorunlarım var” 
 
“Cinsel isteksizlik yaşıyorum”
 
“Cinsellikten bir şey anlamıyorum”
 
“Cinsel ilişkiye girmekten korkuyorum”


Erkek cinselliğine geleneksel bakış açısı, bir erkek her kadınla, her zaman, her durumda cinsel ilişki yaşayabilir şeklindedir. Bu gerçekçi olmayan beklenti, erkekler açısından çok zorlayıcı ve çok yıkıcı bir durumdur. Aslında, 40 yaşından sonra erkeklerin çoğu (%90) ara sıra cinsel birleşme için yeterli penis sertliğini sağlayamadıklarından yakınırlar.


Hastalarımızın tarif ettiğine göre sertleşme sorunlarının çeşitli biçimleri vardır.
 
Sertleşmenin hiç olmaması : İster kendiliğinden ya da bir dış uyarıyla, isterse yalnızken ya da cinsel ilişki sırasında sertleşme hiç gerçekleşmez.
 
Yetersiz sertleşme : Cinsel birleşmede vajinaya girebilmek için penis sertliğinin belirli bir düzeye ulaşması gerekir. Yetersiz sertleşmede çift genellikle başarısız cinsel ilişkiden yakınır.
 
Kararsız sertleşme : Cinsel ilişki sırasında setleşme düzeyi değişiklik gösterir. Birleşme öncesinde gelişen tam sertleşme, birleşme anında kaybolabilir, tekrar sertleşme yaşanabilir. Buna karşın yarı sertlikle birleşme tamamlanabilir.
 
Yerine göre sertleşme : Bu durum erkeğe, partnerinin anlayışına ya da dış koşullara bağlı olarak değişik şekillerde karşımıza çıkabilir. Yani bir erkeğin düzenli partnerinin yanında ulaştığı sertleşme ile yeni tanıştığı bir partnerin yanında ulaştığı sertleşme arasında belirgin farklar görülebilir.
 
Ağrılı sertleşme : Genellikle idrar yolları iltihapları ve peyroni hastalığı (penis içerisinde sert plakların oluşmasına bağlı penis eğriliği) gibi hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir.


İKTİDARSIZLIK NEDİR ?

Tıp dilinde "cinsel işlev bozukluğu" dediğimiz şey, halk arasında iktidarsızlık diye adlandırılıyor. Ancak iktidarsız kelimesi Türk toplumunda aşağılama olarak kullanıldığından "cinsel işlev bozukluğu" veya "sertleşme sorunu" demeyi tercih ediyoruz. Üç ayı aşkın bir süre bir insanın cinsellikle ilgili arzu duyup ilişkiye girmek için yeterince sertleşme elde edememesi durumuna "sertleşme sorunu" adı verilir. Yani hayatının belirli bir döneminde tek bir kez başarısız olan insanın hemen doktora koşması gerekmemektedir.


HANGİ TIBBİ KOŞULLAR SERTLEŞME PROBLEMLERİNE ZEMİN HAZIRLAR ?

Sertleşme sorunu genellikle yaşın ilerlemesinin yanı sıra koroner arter hastalığı, yüksek kolesterol düzeyi, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi bir dizi hastalığa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Şeker hastalığı durumunda, arterlerde ve penise kan taşıyan daha küçük kan damarlarında meydana gelen değişmeler ve ereksiyon işlevinde yer alan sinirlerin hasar görmesi erkeklerin %50 ila 70’ini ereksiyon bozukluğuna yatkın hale getirmektedir.

Sertleşme sorunu olan vakaların çoğunluğunun (%75) psikolojik değil fiziksel kökenli olduğu artık bilinmektedir. Fiziksel nedenler arasında anatomik, sinirsel kaynaklı, endokrinolojik, ilaç bağlantılı ve damar sistemi kaynaklı problemler yer almaktadır. Penisin kan dolaşımında görülen bozukluklar, sinir iletimindeki aksaklıklar, kan hormon düzeyinde meydana gelen değişiklikler ve metabolik bozukluklar başlıca ereksiyon bozukluğu nedenleridir.


SERTLEŞME SORUNUNUN FİZİKSEL NEDENLERİ ARASINDA EN SIK RASTLANANLAR HANGİLERİDİR ?
İlaç yan etkileri ; Bunların başında yüksek tansiyon ilaçları, antipsikotikler, antidepresanlar, H2 blokerler ve arterleri daraltan belli başlı sakinleştiriciler yer alır.

Şeker hastalığı ; bütün şeker hastası erkeklerin %35’inden fazlasında ereksiyon bozukluğu vardır.

Sinirsel bozukluklar ; örneğin omuriliğin hasar görmesi, multipl skleroz.

Pelvis bölgesinde yaralanma/ameliyat.

Alkolizm ve uyuşturucu alışkanlığı

Aşırı sigara tüketimi

Hormon dengesizliği (örneğin testosteron düzeyinin düşük olması) ereksiyon bozukluğuna yol açabilir, ama bu, vakaların sadece küçük bir kısmı için (%3) geçerlidir.


Türkiye'de yapılan araştırmalara göre şu anda 5 - 6 milyon erkek problemli olarak kabul ediliyor, yani genel popülasyonun yüzde 9,6'sı bu sorunu yaşıyor. Bir başka deyişle, ülkemizde 10 erkekten biri bu sorunla başbaşa... Aslında rakamın çok daha yüksek olduğu tahmin edilmekle birlikte, Tıp çevreleri, bu oranı bile çok yüksek bir rakam olarak kabul ediyor. 20-29 yaş arasında Türkiye'de hasta sayısı 300 bin olarak tespit edilmiş. İstatistikler ülkemizde 40 - 49 yaş arası 1 milyon 400 bin, 50-59 yaş arası 1 milyon kişinin sertleşme sorunu ile karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor.


Unutulmamalıdırki, Ereksiyon bütün bedenin uyumlu bir şekilde katılması sonucu gerçekleşen cinsel bir fonksiyondur.
 
 
 
Yazılım: Portaze| XML | © 2008 Ozon Terapi - Tüm Hakları Saklıdır.Ozon Terapi