DOMUZ GRİBİ NEDİR ?

DOMUZ GRİBİ NEDİR?
 

Domuz gribi, normalde domuzlarda görülen İNFLUENZA A tipi grip virüsünün yol açtığı bir solunum hastalığı olarak biliniyor ve bu hastalık hızla yayılabiliyor. Bu virüs zaten domuzlar arasında salgın yapabilen bir tür. Ancak bu kez ortaya çıkan şey, bu virüsün değişime uğrayarak, domuzdan insana ve insandan insana bulaşır hale gelmesi ve antijenik farklılıkları nedeniyle, insanlarda hızla yayılarak şiddetli hastalık oluşturması. H1N1 olarak kodlanan virüs temelde İnfluenza A ailesine dahil olan lipid zarflı bir virüs.
 

İNSANA BULAŞIR MI?
 

Domuz gribi domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor. Virüse karşı insanın doğal bağışıklığı bulunmuyor.
Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hastalığın kontrolden çıkmak üzere olan geniş çaplı salgın olabileceği uyarısında bulunuyor. Son dönemde dünya çapında salgın alarmı en üst seviye olan ''seviye 5'' olarak ilan edildi.
 

DOMUZ ETİ YİYENLER DOMUZ GRİBİNE YAKALANIR MI?
 

Domuz etinin yenmesiyle domuz gribi virüsü bulaşmıyor. Virüs en çok solunum yoluyla bulaşıyor. Bunun yanında, virüslü yüzeylere temas sonrası ellerimizi ağız, burun yada gözlerimize sürmemizde virüsün bulaşmasına yol açabiliyor.
 

DOMUZ GRİBİ, DOMUZLARDA YENİ GRİP TÜRÜ MÜ?
 

İnsanlardaki grip virüsü gibi, domuz gribi virüsü de domuzlarda sürekli değişim gösteriyor. Domuzların solunum yollarında domuz, insan ve kuş gribi virüslerine duyarlı alıcılar bulunuyor. Dolayısıyla domuzlar, virüslerin eş zamanlı bulaşması halinde yeni grip virüslerinin ortaya çıkma ihtimalini artırıyor. Bu nedenle A/H1N1 virüsü bu 3 tür virüsün bir karması olarak kabul ediliyor.
 
 
Ayrıntılı bilgi için : 0216 467 82 82 - 83 nolu telefonu arayabilir yada info@ozonterapist.com  adresine yazabilirsiniz.
Yazılım: Portaze| XML | © 2008 Ozon Terapi - Tüm Hakları Saklıdır.Ozon Terapi