OZONLU SU ve OZONLU YAĞ

Ozon, tıbbi uygulamaların dışında, bu uygulamaları tamamlayıcı olarak desteklemek amacıyla değişik ürünler şeklinde de kullanılmaktadır. 


Suyun ozonlanması değişik oranlarda yapılmaktadır. Bu konuda en önemli sorun, ozonlanmış suyun içindeki ozon pek dayanıklı değildir. Kısa sürede içinde bulunduğu suyu terk ederek oksijen halinde havaya karışır. Bu sebeple ozonlu su üretildikten sonra kısa sürede tüketilmelidir.


Ozonlu su ciltteki yaraların tedavisi yanında ağız içi ve sindirim sistemi hastalıklarında da kullanılmaktadır.


Ozonlu yağ ise çok yararlı bir üründür. Yağ ozonlandığı takdirde kimyasal olarak değişime uğramaktadır. Bu değişim sonucunda yağ hem içinde çok yüksek oranda ozonu tutabilmektedir, hem de ozon yağın içinde çok uzun süre kalmaktadır. Buzdolabında saklanan ozonlu yağ etkinliğini iki yıl sürdürebilmektedir. 1 gram yağ 160 mg ozonu bağlayabilmektedir.


Ciltteki yaraların ve diğer sorunların tedavisinde lokal olarak kullanılabilen ozonlu yağ aynı zamanda içilmek yoluyla da sistemik etki sağlayabilmektedir.


Yağ ozonlandığında içerdiği ozona bağlı olarak akışkanlığı gittikçe azalmaktadır. Gittikçe koyulaşan yağ önce krem halini almakta, daha da yüksek dozda ozonlandığında katılaşmaktadır. Bu yönüyle krem gibi kullanılmasının yanında katılaştığında da fitil gibi kullanılabilmektedir.


Bu amaçla özellikle saf bitkisel yağlar kullanılmaktadır. Zeytin yağı, sedir ağacı yağı, kayısı yağı gibi saf yağlar bunun için uygun olmaktadır.
 
 
Ayrıntılı bilgi için : 0216 467 82 82 - 83 nolu telefonu arayabilir yada info@ozonterapist.com  adresine yazabilirsiniz.
 
Yazılım: Portaze| XML | © 2008 Ozon Terapi - Tüm Hakları Saklıdır.Ozon Terapi